Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum se poate schimba destinatia unui spatiu comercial ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum se poate schimba destinatia unui spatiu comercial in sediu de birouri sau spatiu de locuit?

Cum se poate schimba destinatia unui imobil din patrimoniul societatii din "spatiu comercial" (magazin) in "sediu administrativ"sau "sediu de birouri"?

O societate comerciala (SRL) are in patrimoniu un spatiu comercial (magazin), construit in regie proprie (asa figureaza in autorizatia de constructie). In prezent, datorita crizei economice, societatea comerciala nu mai desfasoara activitati de magazin in spatiul respectiv si nici nu depoziteaza stocuri de marfa sau alte bunuri pentru a fi comercializate.

Firma a amenajat un birou in spatiul respectiv, unde isi tine documentele si incearca sa valorifice o parte din active, pentru achitarea unor datorii si mai desfasoara si un comert sporadic, in masura in care gaseste clienti, fara ca acesta activitate sa presupuna utilizarea imobilului respectiv ca spatiu comercial.

Intrebare: Cum se poate schimba, pe cale legala, destinatia imobilului astfel incat ea sa corespunda intocmai cu folosinta curenta data de proprietar - si anume - un birou in care functioneaza sediul firmei?
Va veti adresa Primariei in raza teritoriala a careia se afla spatiul in cauza, cu cerere de emitere certificatu de urbanism pentru schimbarea de destinatie, anexand cererii un extras de carte funciara si un plan de amplasament. La obtinerea certificatului de urbanism, vi se vor indica documentele in baza carora se face schimbarea de destinatie (in principal autorizatie PSI, autorizatie mediu, aviz salubritate, dovada utilizarii legale a spatiului, lucrare ridicare topo, acord coproprietari sau vecini etc.)
Insa, consider ca nu este nevoie sa efectuati aceste modificari, intrucat sediul administrativ sau spatiu de birou se pot desfasura intr-un spatiu comercial (nu in spatiu de locuit sau spatiu de depozitare).
Pentru mai multe lamuriri, adresati-va Primariei -serviciul urbanism.
juridic dana a scris:

consider ca nu este nevoie sa efectuati aceste modificari, intrucat sediul administrativ sau spatiu de birou se pot desfasura intr-un spatiu comercial (nu in spatiu de locuit sau spatiu de depozitare).

Va multumesc pentru raspuns,

Din cate se aude, incepand cu anul 2015, Guvernul Romaniei intentioneaza sa modifice modul de impozitare al imobilelor (impozitul pe cladiri) in functie de destinatia sau modul de folosinta al imobilului. Ori eu chiar nu mai desfasor activitate comerciala in acel imobil... am un simplu birou acolo si n-as dori sa platesc taxe exagerate la bugetul local pentru un spatiu care, practic, nu-mi aduce niciun venit.
Sunt in aceeasi situatie am cumparat un spatiu comercial si l-am folosit ca locuinta insa anul acesta cand am fost sa platesc impozitul mi sa cerut o suma exagerata si chiar nu stiu cum sa fac sa il schimb in spatiu de locuit cand am cumparat am crezut ca va fi doar o diferenta mica la impozit , daca imi puteti oferi niste sfaturi m-ar ajuta enorm.